Осіння школа майбутнього соціолога – 2013

ФотозвітЗ 9 по 11 вересня 2013 року у легендарному українському місті Запоріжжя успішно пройшла Школа майбутнього соціолога «Соціологічна співдружність - 2013», яка була організована Соціологічною асоціацією України, Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, Запорізьким національним університетом та Молодіжним сектором САУ. Від попередніх заходів САУ, які здійснюються за програмою «Школа соціолога» (нагадаємо, що вони були проведені в м. Шацьк (Волинь), м. Дрогобич та м. Умань) ця Школа відрізнялась, по-перше, складом слухачів (це були студенти випускних курсів бакалавріату та магістранти соціологічних факультетів), по-друге, вона була міжнародною (в роботі Школи взяли участь не тільки студенти вишів України, зокрема таких міст, як Київ, Харків, Одеса, Львів, Луганськ, Запоріжжя, але й з Російської Федерації (м. Курськ) та Польщі (м. Краків).

Урочисте відкриття роботи Школи відбулося в актовій залі Запорізького національного університету, де ректор ЗНУ професор Микола Фролов, віце-Президент САУ професор Людмила Сокурянська, декан факультету соціології та управління ЗНУ професор Максим Лепський, декан соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна професор Віталій Лукащук привітали учасників та лекторів Школи. Початок Школи був відмічений підвищеною цікавістю студентів факультету соціології та управління ЗНУ, які взяли участь в урочистому відкритті, а також в першому заході Школи – шостому засіданні соціологічного клубу Socio-Reality, який було створено на соціологічному факультеті Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

Формат засідання клубу був цього разу нестандартним та передбачав полілог деканів соціологічних факультетів трьох українських вишів на тему «Соціологія між минулим та майбутнім». Гостями клубу були доктор соціологічних наук, декан соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Віталій Лукащук; кандидат соціологічних наук, доцент Інституту соціальних наук Одеського національного університету імені І.І. Мечникова Світлана Романенко; доктор філософських наук, декан факультету соціології та соціальних комунікацій Запорізького національного університету Максим Лепський. В ході майже трьохгодинного засідання, модерованого старшим викладачем кафедри соціології управління та соціальної роботи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Ольгою Гужвою, були обговорені дуже цікаві та важливі для майбутнього соціології та соціологічної освіти в Україні проблеми. Варто зауважити, що дискусія, яка розгорнулась на засіданні клубу відрізнялась підвищеним оптимізмом відносно зазначених перспектив.

Запис 6-го засідання аналітичного клубу «Socio-Reality» «Соціологія між минулим та майбутнім: полілог деканів» буде викладено на сторінці у Facebook та на сайті соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

Слухачі та лектори Школи були поселені на комфортабельній базі відпочинку ЗНУ, розташованій на мальовничому острові Хортиця. Навчальна програма була щільно спланована на два дні (10 та 11 вересня) та концентрувалася навколо феномену соціологічних наукових школ.

Лекторами Школи було проведено вісім майстер-класів з актуальних питань розвитку сучасної соціологічної науки та освіти, методології та методів соціологічних досліджень, спеціальних та галузевих соціологій, історії та теорії соціології. Дебют Школи був одночасно дебютом старшого викладача кафедри соціології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Людмили Проценко в ролі майстра. Людмила Проценко запропонувала увазі слухачів соціологічний аналіз наукових школ як соціального та когнітивного феномену. Її лекція та подальше обговорення стали вдалим стартом Школи.

Оригінальна тема доктора соціологічних наук Віталія Лукащука «Соціологія спорту: історія, сучасність та перспективи розвитку» викликала жваве обговорення цієї дуже цікавої для всіх учасників Школи теми. Більш історіографічним та академічним підходом вирізнялася лекція доцента кафедри соціології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Олександра Голікова, який запропонував на емпіричній основі Франкфуртської, Чиказької та Дюркгейміанської шкіл проаналізувати стратегії та практики інституціоналізації та символічної боротьби соціологічних наукових шкіл. Завершував перший день глибокий, теоретично та емпірично яскравий майстер-клас доцента Інституту соціальних наук Одеського національного університету імені І. І. Мечникова Світлани Романенко на тему «Соціологія віртуального простору», який був зосереджений не тільки і не стільки на модній зараз соціології Інтернету, скільки на аналізі віртуалізації (як де-реалізації) соціального простору та соціальних феноменів у сучасному світі.

Другий день також містив чотири майстер-класи. Початком став живий та цікавий майстер-клас доцента кафедри методів соціологічних досліджень Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Ольги Кислової, яка досліджує інтелектуальний аналіз даних та перспективи цифрової соціології. Візуалізація даних та розрізнення знань та інформації, цифрова соціологія та соціологія 2.0 – ось лише мала частина питань, що були розглянуті на цьому майстер-классі.

Продовженням стали майстер-класи професорів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Лариси Хижняк («Економіка та трудові відносини в соціологічному знання») та Людмили Сокурянської («Харківська соціологічна школа Олени Якуби»). Л.Г. Сокурянська та Л.М. Хижняк, досвідчені майстри шкіл, які проводить САУ, провели свої майстер-класи в діалогічному режимі зі звичним для них блиском, зацікавленістю та активною участю слухачів Школи.

Завершував програму Школи майстер-клас представника приймаючої сторони – декана факультету соціології та управління Запорізького національного університету, професора Максима Лепського, який обрав непросту тему стратегічного прогнозування політичних ситуацій та процесів.

Учасники Школи у Запоріжжі не лише плідно працювали, але й активно відпочивали. Мандрівки островом Хортиця, відвідування семисотлітнього дубу та музею «Запорізька Січ», гра в настільний теніс та колективний перегляд мюзиклу «Ромео і Джульєтта» – все це збагатило повсякденність Школи.

Підвердженням участі у роботі Школи та виконання запланованої програми стало вручення учасникам сертифікатів, але найголовнішими надбаннями стали нові знання та нові знайомства, багатий досвід та позитивні враження, нововиникла спільнота юних соціологів та отримані можливості спілкування та консультацій.

Олександр Голіков
доцент кафедри соціології
ХНУ імені В.Н. Каразіна,
канд. соціологічних наук


Фотозвіт

Про нас
 Довідка про асоціацію
Правління
Регіональні відділення
Індивідуальні члени
Почесні члени
Комісії
Молодіжний сектор САУ
Контактна інформація
 
Актуальна інформація
Новини
Архів новин до 2018 року
Архів новин до 2013 року
Конференції, семінари
Гранти
З'їзди
Конгрес САУ
Засідання
Соціологічна література
Український соціологічний журнал
Конкурс на кращу монографію та підручник з соціології
Соціологічна освіта
Комісія з соціології Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України
 
Нормативно-правові документи
Поточна документація
Статут САУ
Кодекс соціолога
Указ Президента України
 
Акредитація
Положення про акредитацію
Акредитовані організації